
Вероятно на малцина пловдивчани е известен фактът, че Първенецка (Тъмръшка) река захранва Гребния канал.
Част от водите й се отклоняват чрез поредица от шлюзове в посока към западния край на канала, а сетне се оттичат в Марица чрез подземна тръба при старт-финалната зона. Нагоре по течението си пък реката последователно се провира под мостовете на Пещерско и Околовръстното шосета.

Крайречната зона е покрита с рехави широколистни горички и сочни ливади, които остават зелени през почти цялата година.
Черни горски пътища следват неотлъчно реката и се простират от двете страни на плиткото й корито, отделено от останалата част от низината чрез високи насипни диги.
Колоритният стопанин на този доста попресъхнал рибарник се оказва доволно разговорлив – с мъка в гласа разказва за последиците върху поминъка му от отклоняването на язовирните води за напояване из полските канали.
Освен със земеделие, местните хора се занимават и с животновъдство – срещите с едрия и дребен добитък са чести, а из крайречните долчинки се чува пръхтенето на коне.
Изкуствените прагове по средата между кв.Прослав и с.Първенец са формирали своеобразна малка екосистема на мястото, където един от основните канали в тази част от низината се влива в Първенецката река
Ако се взреш по-внимателно във водата, тук сред разпенените бързеи могат да се забележат пробляскващите люспици на речните рибки, а околността е огласяна от крясъците на множество пернати.
Ако се взреш по-внимателно във водата, тук сред разпенените бързеи могат да се забележат пробляскващите люспици на речните рибки, а околността е огласяна от крясъците на множество пернати. Поляните край речните прагове са чудесно място за устройване на пикник на един хвърлей разстояние от големия град. Напоителните канали са пълни целогодишно и отвеждат всяка уловена капка планинска вода до просналите се из полето насаждения. Нагоре с приближаване към предпланинските височини, реката се врязва по-надълбоко в своето корито. За жалост, следите от човешкото присъствие тук стават твърде осезаеми – при това съвсем е в най-добрия смисъл.
Районът на Родопската яка е известен най-вече с отличното си винарство и овощарство.
Долното течение на Първенецка (Тъмръшка) река, наричана в долната си част и Дермендере, се простира на не повече от десетина километра от напускането й на родопските баири до вливането й в Марица край Ловния парк. За начало на този участък от тази така важна за района река може да се приеме проспериращото село Първенец, превърнало се в един от основните сателити на втория град на България.